piatok 25. októbra 2013

Sodalı peynirli börek/Burek s minerálkou

Sú to také vďačné pastries. Ak použijete hotové pláty cesta, tak aj celkom rýchle.  Ja zatiaľ pekne poctiv oručne vaľkám. Naplniť sa dajú ozaj čímkoľvek od syra až po dusenú šošovicu, dajú sa zapekať v rúre, opiecť nasucho na panvici, alebo dokonca vyprážať. U nás vedie borek špenátový a syrový. A nedávno sa k nim pripojil  aj tento. S minerálnou vodou. 

Syrový slaný koláč s minerálkou

Suroviny:

3 pláty yufky (recept aj tu) alebo polotovar
250 g bieleho syra typu Feta
veľký zväzok petržlenovej vňať
mleté čierne korenie
1 vajce
125 ml mlieka
80 g roztopeného masla
125 ml minerálnej vody perlivej (napr. Fatra)

Yufku pripravíme jednochucho: zmiešame hladkú múku  s troškou oleja, posolíme a prilievame toľko vlažnej vody, aby sme pripravili tuhšie ale vláčne hladké cesto. Necháme odpočinúť 10 minút. Rozdelíme na 3 rovnaké diely o veľkosti tenisovej loptičky, potom rozvaľkáme natenko, tak aby bolo cesto takmer priesvitné. Cesto je treba pri vaľkaní dobre pomúčiť. Vyvaľkané pláty necháme presušiť na utierke (asi pol hodinu, môžete aj dlhšie). Prípadne môžeme použiť hotové cesto na borek, ktoré sa dá kúpiť v špecializovaných obchodoch, možno bude fungovať aj obyčajné štrúdľové cesto. 
Presušené cesto natrháme na kúsky. Syr rozdrobíme do misky, okorením štipkou mletého čierneho korenia a premiešame s nasekanou petržlenovou vňaťou. Vajíčko rozšľaháme vidličkou, prilejeme mlieko a roztopené maslo. Mne sa maslo troška zrazilo, keďže som si neuvedomila, že mlieko aj vajíčko bolo studené. Bolo by dobré keby všetky suroviny mali izbovú teplotu, alebo namiesto masla použiť rastlinný olej.  Hlbší  pekáč alebo zapekaciu formu vymažeme olejom. Prvú vrstvu vyskladáme s natrhaných kúskov cesta, každú ďalšiu vrstvu môžeme jemne potrieť olejom. Takto spotrebujeme 1 1/2  cesta. Zakryjeme vrstvou syra a opäť zopakujeme vrstvenie zvyšného cesta. Nakrájame na štvorce a zalejeme minerálkou (musí byť perlivá). Necháme 30 minút odstáť. Potom prelejeme zmesou, ktorú sme si pripravili zmiešaním mlieka, vajíčka a tuku. Opäť necháme odpočívať 30 minút (alebo aj dlhšie v chladničke). Povrch môžeme posypať sezamom alebo černuškou.
Pečieme v rúre predhriatej na 180 °C 45 minút až hodinu. Po upečení ešte raz nakrájame a necháme vo forme vychladnúť. Podávame napr. s čiernym čajom. Z troch plátov mi vyšlo asi 12 kúskov á 4x4 cm. 


Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© moja turecká kuchyňa
Maira Gall