Príspevky

Zobrazujú sa príspevky z dátumu apríl, 2014

Lor salatasi (Raňajkový šalát s tvarohom)

Obraz
Ak aj vy hľadáte po veľkonočných dobrotách niečo ľahšie do brucha, mám pre vás jeden recept. Vlastne to ani nie je recept, len inšpirácia, ako sviežo a chutne začať deň. Základom je tvaroh. Nie odtučnený či krémový, ale poctivý, hrudkový. Keď sa mám priznať, sám o sebe mi tvaroh príliš nechutí, no keď som ochutnala tento šalát, takmer sa oň strhla ranná bitka :)  


balenie hrudkového tvarohuparadajkyuhorky (najlepšie malé, nakladačky)jarná cibuľka (nemusí byť)bylinky podľa nálady a možnosti (petržlenová vňať, pažítka,bazalka,...)olivový olejsoľ, mleté čierne koreniečili vločkyčierne alebo zelené olivy
Tvaroh vložíme do misky, pridáme na kúsky nakrájanú zeleninu, olivy,  ochutíme soľou, mletým čiernym korením, bylinkami a jemne premiešame. Polejeme olivovým olejom a posypeme čili vločkami. Podávame samotné, alebo s pečivom. Je to skutočné výborné a pritom taková blbost :) 


Ispanak kavurma (Špenát na turecký spôsob)

Obraz
Chladnička sa mi plní zeleným. Neviem, asi to bude nejaká jarná úchylka alebo čo, kupovať bez rozumu, všetko zelené čo vyzerá čerstvo a sviežo. Však ju máte aj vy v tieto dni? :)  Špargľa, mäta, jarná cibuľka, petržlenová vňať (kupujem ju ako divá, hlavne od  dedkov na trhu, furt sa na mňa tak milo usmejú a ja nemôžem odolať) no a špenát. Samozrejme. Posledný týždeň sme v ňom boli doslova naložení. Böreky, omelety, rizotá, cestoviny, ách jaj. Ráno som sa opäť nechala na trhu zlanáriť a cestou z práce som hútala, čo s ním dnes. Dilemu vyriešil môj drahý, chytil sa varechy a pripravil moje obľúbené špenátové jedlo. Možno to tak na pohľad nevyzerá, ale je to božská dobrota!
500 g čerstvého špenátu
2 menšie cibule
4 lyžice olivového oleja
soľ, mleté čierne korenie
šťava z polovice citróna
čilli korenie
citrón a biely jogurt

Špenát dôkladne umyjeme, odstránime hrubé stopky a necháme odkvapkať. Potom nakrájame nahrubo. Vložíme do veľkej misky a sparíme vriacou vodou. Medzitým na panvici zo…