In Pide-Burek & Pečivo

Simit

Kto ste boli v Turecku, určite ste sa stretli s týmito sezamovým pečivom. Predávajú ich na každom rohu a osobne nepoznám nič lepšie ako si dať v parku na prechádzke alebo pri nákupoch čerstvo upečený simit a šálku čaju. Je tiež výborný  k raňajkám napr. natretý čerstvým syrom, paradajkami a olivami. Vyskúšajte ho upiecť doma, je to veľmi jednoduché.


suroviny na 8 kúskov:

500 hladkej múky
3/4 čl sušeného droždia
1 a 1/4 lyžičky morskej soli
1 a 1/4 šálky vody (300g)

1 šálku sezamu
1/4 šálky ovocnej melasy (hroznovej, morušovej,...)
1/4 šálky horúcej vody

S prípravou začneme večer. Do misky nalejeme vlažnú vodu a rozmiešame v nej droždie a soľ, kým sa nerozpustia. Po troške pridávame múku a vidličkou miešame. Pridávame toľko múky, až nám vznikne cesto husté ako palacinkové cesto. Stále pridávame múku a miešame. Keď je cesto tuhé tak, že už nejde miešať vidličkou, preložíme ho pracovnú dosku, prisypeme zvyšok múky a spracujeme rukami. Miesime asi 10 minút, kým dostaneme tuhšie ale pružné cesto. 
Vložíme do misky (nemusí byť príliš veľká, cesto príliš nenakysne), zakryjeme fóliou a dáme na noc do chladničky.
Ráno cesto vyberieme a necháme pri izbovej teplote chvíľu postáť. Medzitým si na veľkú panvicu nasypeme sezam a na miernom plameni za stáleho miešania nasucho opečieme do zlata. Pozor, nesmie byť hnedý, inak zhrokne! Trvá to asi 7 - 8 minút. Opečený sezam nasypeme do hlbokého taniera. Do iného taniera nalejeme melasu a horúcu vodu, dobre premiešame aby sa obe prísady spojili. 
Cesto vyklopíme na pracovnú dosku, je možné, že nebude potreba ani príliš múky, cesto je pružné a nelepivé. Premiesime a rozdelíme na 8 rovnakých kúskov. Každý sformujeme do gule, jemne poprášime múkou a prikryjeme utierkou na 15 minút. 
Rúru zohrejeme na 240 °C. Dva veľké plechy vyložíme papierom na pečenie. Na dno rúry položíme starý plech, na ktorý neskôr nalejeme horúcu vodu. 
Kúsok cesta rozvaľkáme dlaňami na šúľok dlhý asi 60 - 70 cm, prehneme na polovicu a zapletieme. Konce prepojíme a vytvoríme kruh. Ponoríme na chvíľu do melasy, necháme odkvapkať a potom z oboch strán vyváľame v sezame. Položíme na plech. Necháme ešte 30 - 40 minút podkysnúť - nezľaknite sa, toto cesto veľmi nenarastie. 
Na dno rúry alebo do starého pekáča nalejeme asi 1 dcl horúcej vody, ihneď vložíme pripravené simity, zatvoríme. Pečieme 10 minút, potom vyberieme plech s vodou, prípadne vyvetráme a dopekáme ešte ďalších 8 - 10 minút.  Hotové necháme vychladnúť na mriežke a podávame ešte vlažné. Môj tip na skvelé raňajky: Simit rozrežte pozdĺžne, natrite maslom, a naplňte plátkovým syrom, k tomu čerstvá zelenina a nejaké dobré olivy a čierny čaj, ideálne turecký :) 
Afiyet olsun! 
ešte jedna rada na záver: simit chutí najlepšie čerstvo upečený, ak ho chcete uchovať na neskôr, ideálne je piecť ho pár minút menej a potom zamraziť a rozpiecť v rúre. 


Related Articles

1 comments:

  1. Krásne fotky a krásny recept!!! toto ma fakt láka, som presvedčná, že doma by to mojim chlapom chutilo :) a ďakujem za osvieženie pamäte, teraz si spomínam, že dávno pradávno som v Istanbule videla predavača ktorý niesol simity na hlave, mal ich na nej fakt úctyhodné množstvo a v pohode si s tým chodil ako keby sa nechumelilo - ja by som na hlave odniesla ledva jeden :D

    ReplyDelete

vyhľadávanie