Príspevky

Zobrazujú sa príspevky z dátumu január, 2016

Kapuska

Obraz
Áno, kapuska je kapusta. Presnejšie, turecké jedlo pripravené z hlávkovej kapusty.  Do Turecka sa kapusta dostala pravdepodobne z Ruska, preto tá podobnosť slov. Inak je lahana často používanou zeleninou v tureckej kuchyni. Okrem sarmy je veľmi obľúbená napr. ako kvasená, lahana turşu, na rozdiel od našej kyslej kapusty sa krája na väčšie kúsky a nakladá do octového nálevu s cesnakom, soľou, cukrom a čili papričkami. Čiže je kyslá a štipľavá a veeeľmi dobrá. Naša anne k nej pridáva aj mrkvu, maličké uhorky a ružičky karfiolu. Ale o turşu  možno niekedy inokedy :) Dnes si dáme zahrievacie jedlo do tejto (konečne!) treskúcej zimy, dusenú kapustu s čili, mätou a bulgurom. pre 4 osoby potrebujeme:
1/2 hlávky stredne veľkej kapusty2 cibule3 strúčiky cesnaku2 stredne veľké paradajky 1 lyžica tureckej paprikovej pasty1 lyžica hustého paradajkového pretlaku1/2 šálky hrubo mletého bulguruolivový olej1 lyžička sušenej mäty1 lyžička čili vločiek (pull biber)1 lyžica nasekanej kôprovej vňate2 ly…

Hajde na dzedzinu!

Obraz
Ahojte moji milí! Dlho bolo na blogu ticho. Najskôr za to mohli moje zdravotné problémy, potom sme sa rozhodli odísť z mesta a presťahovať sa na dedinu. Tak sme si pobalili "batôžky" a vymenili rušné križovatky za domčok (zatiaľ) uprostred poľa. 

Pribudol nám nový člen rodiny, zlatý retriever Oskar. No nie je užasný? ☺ Všetci traja sa už nevieme dočkať jari a záhrady.

Zatiaľ vymýšľame a plánujeme. A varíme. Konečne mám kuchyňu. Veľkú, že v nej môžeme tancovať. Doslova. Otestované na Silvestra ☺ Vianoce sme trávili v novom, bolo tu tak tichúčko ♥ Škoda len toho snehu. Ale aj toho sme sa nakoniec dočkali, presne v Novoročné ráno na prechádzke. Konečne som dnes po dlhom čase oprášila fotoaparát a opásala si zásteru s tým, že musíme blog trošku oživiť.                                                             Stay tuned, dzedzina rulez! 


Sucuklu dürüm (Vrap s tureckou klobásou a zeleninou)
pre 2 osoby: 
8 placiek tureckého chleba lavas (recept nižsie) tureckú klobásku (tzv. su…