Príspevky

Zobrazujú sa príspevky z dátumu marec, 2012

Gözleme

Obraz
Tieto plnené placky vás určite dostanú.  Naplniť sa dajú čímkoľvek, napr. syrom feta a petržlenovou vňaťkou. Dobrá je aj špenátovo-syrová náplň. Alebo grilovaný baklažán a mozarella. Mleté mäso a čili. Huby a kuracie mäso. V Turecku sa  s týmto jedlom v rôznych obmenách stretnete takmer všade  sú veľmi obľúbené.  
suroviny na 6 ks:
cca 200 g hladkej múky 00vlažná voda, asi 100 ml1/2 ČL soli
1 čl rastlinného oleja
maslo na potieranie
syrová náplň:

200 g balkánskeho syra, napr. Feta
menší zväzok petržlenovej vňate
mleté čierne korenie 
Postup:

Do misky preosejeme múku, pridáme soľ a prstami premiešame. Do stredu vyhĺbime jamku a prilievame vlažnú vodu do ktorej sme pridali olej. Vidličkou všetko spojíme, ak treba pridáme múku alebo vodu. Cesto má byť pružné ale nie príliš mäkké. Preložíme na pracovnú dosku a miesime asi 5 minút, kým nedostaneme hladké cesto. Poprášime múkou a necháme zakryté  miskou odpočívať.  Na náplň zmiešame rozdrobený syr, nasekanú petržlenovú vňať a mleté čierne koreni…

Ezogelin çorba

Obraz
Príbeh o neveste menom Ezo (Ezogelin - prekl. nevesta Ezo) pozná v Turecku asi každý. Dievčine menom Ezo aj napriek jej kráse nebolo súdené nájsť pravú lásku. Jej prvý manžel ju podvádzal s inou ženou a navyše ju aj týral. Po rokoch trápenia sa Ezo rozhodla neverného tyrana opustiť. Láska ju tentokrát zaviala do Sýrie, no aj napriek veľkej  snahe bola nešťastná kvôli nezhodám so svokrou. Legenda hovorí, že Ezo polievku vymyslela pre manželovu matku ako jeden z pokusov o zmierenie. Pre svokru však turecká nevesta nikdy nebola dosť dobrá, čo jej dávala neustále najavo. Ťažký život, deväť pôrodov a tuberkulóza spôsobili, že Ezo zomrela v pomerne mladom veku, no jej meno a príbeh prežil v tureckom folklóre dodnes. No a hrejivá polievka s červenou šošovicou, bulgurom a mätou sa zachovala ako  tradičné predsvadobné jedlo, ktorým sa nevesty snažia získať si srdce budúcej svokry :)
SUROVINY:
(4-6 porcií)

1/2 pohára červenej šošovice
1/4 pohára bulguru
1/4 pohára ryže


2 PL olivového oleja
1 cibu…