štvrtok 17. novembra 2016

Voňavá kapustová polievka zo Svätojánu

Kuchárku zo Svätojánu a Evu Francovú vám určite predstavovať nemusím. Jej blog a knihy mám veľmi rada a dosť často podľa nich varím.  Veľakrát si recepty "dochutím" podľa našich preferencíí, ale i tak je skvelou každodennou inšpiráciou v kuchyni.  Tak to bolo aj pri tomto recepte. Pridala som len zopár chutí naviac  a môj drahý  vyhlásil, že je to najlepšia polievka akú kedy jedol. Varila som ju už tretí krát za posledné dva týždne, a to už je čo povedať u môjho absolútne ne-polievkového  muža.na veľký hrniec polievky budeme potrebovať:

1 menšiu hlávku bielej kapusty
3 mrkvy
5-6 stredne veľkých zemiakov
1 a 1/2 - 2 litre zeleninového vývaru
3 strúčiky cesnaku
2 lyžice masla
1 lyžica hladkej múky
2 lyžičky celej rasce
2 lyžice lahôdkového droždia
soľ
celé čierne korenie
celé nové korenie
bobkový list
1 lyžičku sušeného ligurčeku
1 lyžičku čili vločiek
1 lyžicu mletej červenej papriky
2 lyžice nasekaného kôpru (môže byť aj mrazený)
šťava z jedného citróna


Vo väčšom hrnci privedieme k varu zeleninový vývar, vhodíme nakrájanú kapustu, mrkvu na kúsky a povaríme 10 -15 minút. Potom pridáme do hrnca na kocky nakrájané zemiaky, čierne a nové korenie, bobkový list, lahôdkové droždie, rascu, čili vločky, ligurček, posolíme a varíme kým nie sú zemiaky takmer mäkké. 
Medzitým si na masle opražíme múku do svetlej zásmažky, na záver pridáme roztlačený cesnak a červenú papriku. Odstavíme a vlejeme do polievky. Povaríme ešte pár minút. Nakoniec ochutíme nasekaným kôprom a šťavou z citróna. 
Podávame horúce s kúskoch chrumkavého chleba. Na druhý deň je, samozrejme, ešte lepšia! Recept nájdete aj na stránke Billa Kulinárium.
A takýchto fešných pomocníkov ja mám pri fotení:Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

© moja turecká kuchyňa
Maira Gall