utorok 26. augusta 2014

Burma baklava

Čo vám poviem. Mať za muža turka, to znamená nutnosť mať v zásobe cukor a orechy. Tony cukru a orechov. Reči o nezdravosti cukru si môžem strčiť za klobúk. I keď priznám sa, túto poskrúcanú baklavu môžem aj ja. Ale len jeden kúsok :)





1 plech 35x25 cm

Suroviny: 
12 plátov filo cesta (predáva napr. M&S, mrazené)
200 g mletých vlašských orechov
1 PL práškového cukru
Cca 200 g prepusteného masla*

Na sirup:
2 šálky hnedého cukru
1 a  ½ šálky vody
Plátok citróna 

*určite treba použiť prepustené maslo, nakoľko obyčajné by nám pri pečení horelo. Jednoducho ho pripravíme očistením bielkovín z jedného 250g masla, prípadne sa dá kúpiť už hotové prepustené maslo.


Najskôr si uvaríme cukrový sirup. Do hrnca nasypeme cukor, pridáme vodu a plátok citróna.  Privedieme k varu za občasného miešania, tak aby sa cukor úplne rozpustil. Plameň zmiernime a varíme 15 minút. Odstavíme a odložíme bokom. Prepustené maslo zohrejeme v menšom hrnci. Orechy premiešame s jednou lyžicou práškového cukru. Rúru predhrejeme na 200 °C. Pláty cesta rozložíme na suchú podložku a prikryjeme utierkou aby nám nevysychali.
 Zoberieme jeden plát cesta, poriadne potrieme/pokvapkáme rozpusteným maslom a posypeme mletými orechmi. Na dlhšiu stranu cesta položíme dlhú drevenú paličku (napr. zo starej veľkej varechy, mala by byť o niečo dlhšia ako dlhá strana cesta) a takto spolu opatrne zrolujeme.


Potom uchopíme oba konce cesta a pomaly ich stláčame smerom k sebe do stredu. Takto nám vznikne zošuverená rolka cesta, ktorú teraz opatrne stiahneme z paličky a preložíme na maslom vymastený plech.
Takto postupujeme kým nespotrebujeme všetky pláty. Rolky ukladáme natesno vedľa seba do pekáča. Nakoniec ostrým nožom rolky nakrájame tak, aby sme z každej dostali 3 kúsky. Všetko dobre potrieme zvyšným maslom a nalejeme aj do medzier medzi cestom. Maslom nešetríme.
Pečieme na strednej mriežke asi 40 – 45 minút do zlata.  Po vytiahnutí z rúry necháme dve minútky odpočívať a následne prelejeme cukrovým sirupom.  Necháme vychladnúť, ak treba priebežne prelievame zvyšným sirupom, dezert pri podávaní nesmie byť suchý. 

6 komentárov

  1. Určitě něco z turecké kuchyně vyzkouším! :) A super fotky :)

    bezlepkovebrno.blogspot.com

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Dakujem moc Mišmen. vyskúšaj a zreferuj! budem sa tešiť :)

      Odstrániť
  2. Bude to děěěsně sladké, což nemusím ,ale vypadá to tak božsky, že bych stejně ochutnala víc než jednou :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. dakujem Jani, hej, no, sladke to je veru dosť, tiež viac než dva nezvládam :)

      Odstrániť
  3. Ela moja, zuby ma rozboleli len som si precítala recept :DDD Ale ochutnala by som urcite je výborný, no skúšať ho piecť doma radšej nebudem. Aj keď voľakedy dávno som pár krát piekla basboussu tiež taký koláč pôvodom z blízkeho východu, strašne presladený a mal u nás doma úspech. Naučila som sa ho od jednej egyptskej gazdinky. Možno mám ešte niekde založený recept. Pamätám si, že som v ňom musela zmenšiť množstvo cukru na polovicu, aby som ho vôbec vládali zjesť a aj tak bol strašne sladký :DDD

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Jaj Eni, verim ti, veriiim :D tiez radsej dam prednost ovocnemu dezertu, ale co uz mam s tym mojim muzom robit :D Jeden kusok raz za cas snad neublizi ;)

      Odstrániť

© moja turecká kuchyňa
Maira Gall