"Lečo bulgur" (Meyhane pilav)

apríla 19, 2018

Technický názov "lečo bulgur" som tomuto rizotu dala preto, lebo chutí presne ako lečo!  Robieva ho naša turecká maminečka, a lepší bulgur som nejedla. A keď chcete ešte nejaký mäsový upgrade, tak si k nemu opečte kúsky klobásky, alebo špekáčik, a pripravte volské oko.
Inak je to výborné len tak s pohárom ayranu a nejakou nakladanou skvasenou zeleninou.


Suroviny:

1 šálka stredne mletého pšeničného bulguru
1 a 1/2 šálky vody alebo vývaru
2 lyžice olivového oleja
1 plná lyžica masla
1 cibuľa
1 červená paprika
1 zelená paprika (môže byť aj pálivá)
3-4 paradajky
soľ
mleté čierne korenie
1 lyžička sušenej mäty
1/2 lyžičky pul biber alebo čili vločky
1 lyžička mletého rímskeho kmínu
1 lyžica paprikovej pasty alebo paradajkového pretlaku
čerstvá petržlenová vňať

postup:
Papriku a paradajky nakrájame na kúsky. V hrnci si rozpustíme maslo s olivovým olejom a osmahneme na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu. 
Pridáme lyžicu paprikovej pasty, rozmiešame kým sa pasta rozpustí a trošku opečie. Pridáme nakrájané obe papriky (na prúžky, kocky ako chcete) a spolu chvíľu podusíme.  Medzitým si bulgur v cedidle prepláchneme vodou a necháme odkvapkať.
K paprikám pridáme paradajky a ďalej dusíme podobne ako keď pripravujeme lečo. K tomuto základu pridáme prepláchnutý bulgur, zalejeme vodou alebo vývarom. Osolíme, okoreníme, ochutíme mätou, čili vločkami a rímskym kmínom. Privedieme k varu, stíšime plameň a zakryté varíme na najnižšej teplote, približne 10-15 minút, kým bulgur nezmäkne a všetka tekutina sa vstrebe. Odstavíme a necháme ešte pod pokrievkou dôjsť.
Takto pripravený bulgur môžete jesť ako prílohu, ale chutí výborne aj ako samostatné jedlo. Pred podávaním posypeme väčším množstvom čerstvej petržlenovej vňate.


You Might Also Like

2 comments

Like us on Facebook