streda 1. januára 2020

Simit


Tieto sezamové "bagle" sú jednoducho neodolateľné! Kto ste ich ochutnali niekde v Turecku, dáte mi za pravdu. Doma upečené sú (dovolím si tvrdiť) ešte lepšie!na 6 ks budeme potrebovať:

500 g hladkej múky (typ 00)
1 lyžička soli
1 lyžička sušeného droždia
300 ml teplej vody
100 ml hroznovej melasy
50 ml vody
1 lyžička hladkej múky
1 šálka nelúpaného sezamu

Múku preosejeme do misky a primiešame soľ. Droždie rozmiešame a rozpustíme v teplej vode. Tú potom prilejeme k múke a vypracujeme hladké, pružné cesto. Môžeme použiť robot, ale ide to jednoducho aj ručne.
Vymiesené cesto zakryjeme a dáme vykysnúť na teplé miesto. Po približne hodine, keď cesto zdvojnásobilo svoj objem ho preložíme na pracovnú dosku  a premiesime. S cestom sa dobre pracuje, aj keď trochu lepí - nepodypávame ho múkou. 
Cesto rozdelíme na 12 rovnakých kúskov.
Medzitým si rúru vyhrejeme na 250 °C. Ak máte kameň na pečenie, určite ho použite - pečivo pečené na kameni je oveľa lepšie a  chrumkavé. Postačovať však bude aj plech, ktorý otočíme hore dnom a dáme ho rúry dobre vyhriať - aspoň 30 minút dopredu. 
Hroznovú melasu metličkou premiešame s vodou a hladkou múkou. Do veľkého taniera nasypeme sezamové semienka. 
Tu odporúčam pohľadať nelúpané - sú na simit najvhodnejšie. Ak sa vám ich nepodarí zohnať, použite obyčajné, ktoré aspoň trochu nasucho opečte na panvici do zlata. 


Z každého kúska vytvarujeme 30-40 cm asi ako prst hrubý prameň. Dva pramene stočíme spolu do špirály a vytvarujeme z nich pečivo v tvare kruhu. Okraje dobre stlačíme a spojíme. Namočíme zo všetkých strán v melase a potom poriadne obalíme v sezamových semienkach. Preložíme ich na papier na pečenie a pomocou podložky alebo iného plochého plechu opatrne presunieme na horúci kameň /alebo plech/ na pečenie. Zároveň dno rúry postriekame vodou - zaparíme a rýchlo zavrieme dvierka. 
Teplotu znížime na 230 °C a pečieme ich 15 minút do hneda. Upečené horúce pečivo necháme vychladnúť na mriežke. Do pol hodinky ich môžeme konzumovať. 
Simit je najlepší čerstvo upečený - churmkavý na povrchu, trochu nasladlý z melasy. Na druhý deň je tiež dobrý, ale treba ho skladovať v uzatvorenej nádobe. 


My ho máme najradšej s bielym syrom, domácimi olivami a čiernym čajom.  Môžete ho po vychladnutí rozrezať a naplniť ako bagel - potrieť nátierkovým maslom, obložiť zeleninou, syrom apod.  V lete je výborný napr. s ayranom. 
Akokoľvek si simit dáte, určite vám bude chutiť! Ak ho vyskúšate, napíšte nám, ako sa vám podaril :) 

Šťastný Nový rok 2020, priatelia!

1 komentár

© moja turecká kuchyňa
Maira Gall